Spotkanie z autorem książki "12 x śmierć".

16 listopada 2012 roku na zaproszenie Gminnego Centrum Promocji i Informacji działającym w Urzędzie Gminy, młodzież naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu z Michałem Pauli, autorem książki „12 x śmierć”.

Michał Pauli, artysta-plastyk mówił o swoim wyjeździe do Tajlandii, który nieoczekiwanie zamienił się w piekło.
Jak wspominał autor, wszystko zaczęło się od tej podróży, a właściwie od prośby znajomej Tajki, która poprosiła go o wysłanie pastylek ectasy z Polski. Autor chyba nie zdawał sobie wówczas sprawy, jakie niebezpieczeństwo grozi mu z tego powodu. Jego marzenia o wspaniałej wyprawie zmieniły się w koszmar, gdy na jednej ze stacji metra został aresztowany i w konsekwencji trafił do więzienia Bank Kwang, uważanego za jedno z najcięższych na świecie. To właśnie tam na 30 metrach kwadratowych powierzchni funkcjonuje co najmniej 50 osób, a więźniowie noszą na nogach kajdany, które powodują otarcia skóry, a w konsekwencji poważne infekcje.

Autor spędził we wspomnianym więzieniu sześć lat, choć początkowy wyrok, jaki otrzymał brzmiał: dwanaście razy kara śmierci, który to wyrok złagodzono później na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Michałowi Pauli cudem udało się opuścić więzienie. Prośbę o jego ułaskawienie skierowaną do króla Tajlandii podpisało trzech polskich prezydentów – Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Lech Kaczyński.

To zrozumiałe, że autor nie chciał zbyt wiele mówić o swoich przerażających przeżyciach, ani o mrocznych stronach Tajlandii. Opowiadał natomiast wiele o kulturze tego kraju, zachowaniach mieszkańców i niesamowitych sytuacjach, które czekają na turystów odwiedzających to egzotyczne państwo. Nigdy nie pomyślałabym, że istnieje tam targ wodny, czy kolej nadziemna, pozwalająca uniknąć zatorów na ulicach oraz miasta, w których nie ma kanalizacji.

Spotkanie zakończyło się możliwością indywidualnej rozmowy z autorem i zakupienia książki wraz z jego autografem. Mimo koszmarnych przeżyć i tortur, których doświadczył, Michał Pauli nadal zauroczony jest niezwykłą i fascynującą Tajlandią.

 

Martyna Ledzion,
uczennica klasy II b Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Września 1939 roku.Inne:
Promocja książki pani Anny Wrzesińskiej

Okładka Książki„Nie ma obowiązków większych nad obowiązek względem Ojczyzny, dla której

Warto smakować słowo…

Dnia 26 października w Kutnie odbył się konkurs recytatorski "Jak zaczyna się miasto", którego celem było propagowanie twórczości kutnowskich poetów. Uczennice z klasy

Nauka jest COOL

Dnia 15 października 2010 r., w Żychlińskim Domu Kultury, już po raz drugi odbył się piknik naukowy „Nauka jest cool”. Mieszkańcy gminy Żychlin mogli podziwiać pokazy c