Promocja książki pani Anny Wrzesińskiej

Okładka Książki„Nie ma obowiązków większych nad obowiązek względem Ojczyzny, dla której nawet życie należy poświęcić”

Mikołaj Kopernik

W dniu 26 listopada w Gąbinie odbyła się miejska promocja książki pani Anny Wrzesińskiej. Została zorganizowana przez Burmistrza Miasta i Gminy Gąbin pana Krzysztofa Jadczaka, Związek Piłsudczyków Oddział Gąbin i Autorkę.
Jej fascynacja historią oraz miejscem Jej sercu bliskim – Gąbinem, doprowadziły  do napisania i wydania książki pt. „Ruch oporu ZWZ – AK w obwodzie Gąbin”.  Książka powstała z potrzeby serca oraz dla upamiętnienia walki o polskość w czasie II wojny światowej na terenie obwodu Gąbin.

W spotkaniu uczestniczyło mnóstwo zaproszonych gości, również z Żychlina,  z Burmistrzem Grzegorzem Ambroziakiem na czele. Wśród gości przeważały osoby z rodzin bohaterów książki. Atmosfera była bardzo serdeczna, nie brakowało łez i wzruszeń. Pani Wrzesińska została przez Burmistrza Miasta i Gminy Gąbin odznaczona medalem „VII WIEKÓW TRADYCJI - MIASTO I GMINA GĄBIN, SŁAWOJ FELICJAN SKŁADKOWSKI” za zasługi dla miasta Gąbina.
Dzięki kontaktom z panem Zdzisławem Nowakowskim udało się autorce wydobyć na światło dzienne mnóstwo informacji dotąd nieznanych – związanych z działalnością najpierw ZWZ, a później AK na terenie Gąbina i okolic objętych Obwodem, czyli 9 gmin. Obwód ZWZ – AK Gąbin był, bowiem bardzo obszerny, obejmował miasto i gminę Gąbin oraz sąsiednie gminy: Sanniki, Dobrzyków, Duninów, Łąck, Szczawin, Pacyna, Słubice, Juliszew i częściowo Iłów.
Większość informacji, jak wspomina pan Tadeusz Karasek – jeden z bohaterów książki – starano się w poprzednim ustroju zafałszować bądź też uniemożliwić ujrzenie im światła dziennego.
Książka zawiera mnóstwo wiadomości historycznych o bohaterach tamtych dni, o ich decyzjach i przeżyciach. Jest nieocenionym kompendium wiedzy dla tej „Małej Ojczyzny”, jaką jest Gąbin. Zaletą pozycji są zdjęcia z tamtych lat i wspomnienia głównych bohaterów. Czyta się ją z zaciekawieniem.

Kilka słów o autorce.
Anna Wrzesińska to wieloletni nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół w Żychlinie przy ulicy Narutowicza 88 (obecnie na emeryturze). Twierdzi, że ma mniej czasu niż poprzednio, a doba powinna mieć nieokreśloną liczbę godzin. Wielką miłością, poza rodziną, obdarowała Gąbin oraz ludzi z nim związanych. Twierdzi, że tydzień bez pobytu w tym małym, jakże sympatycznym miasteczku, to tydzień stracony.
Dla nas, autorów tych słów, Anka to przede wszystkim miłośnik gór, książek oraz dobry przyjaciel.

Kończąc pragniemy życzyć Autorce, aby dalej korzystała z właściwości swego „lekkiego pióra”, a swoim zapałem pisarskim „zarażała” innych.

Renata Graska
Zbigniew ChrulskiInne:
Spotkanie z autorem książki "12 x śmierć".

16 listopada 2012 roku na zaproszenie Gminnego Centrum Promocji i Informacji działającym w Urzędzie Gminy, młodzież naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu z Michałem P

Warto smakować słowo…

Dnia 26 października w Kutnie odbył się konkurs recytatorski "Jak zaczyna się miasto", którego celem było propagowanie twórczości kutnowskich poetów. Uczennice z klasy

Nauka jest COOL

Dnia 15 października 2010 r., w Żychlińskim Domu Kultury, już po raz drugi odbył się piknik naukowy „Nauka jest cool”. Mieszkańcy gminy Żychlin mogli podziwiać pokazy c